Każda firma lub osoba prywatna, która chce mieć swoją stronę w Internecie, musi korzystać z usług hostingowych. Często jednak pojawia się dylemat, dotyczący tego, czy lepiej zdecydować się na hosting płatny, czy darmowy.
Co to jest hosting?
Na wstępie warto zdefiniować, czym jest hosting. Pojęcie to odnosi się do miejsca, w którym przechowywana jest dana strona. Oznacza to, że dostawca udostępnia miejsce na serwerze dla swoich klientów, dzięki czemu strony internetowe są widoczne dla użytkowników. Stosunkowo często, dostawcy oferują dodatkowe usługi, takie jak poczta firmowa, dodatkowe miejsce na przechowywanie danych, a także duży transfer. Ważne jest jednak, aby przy wyborze hostingu nie kierować się samymi liczbami i danymi, tylko potrzebami swojej strony. Przykładowo, blog potrzebuje dużo mniej miejsca niż sklep internetowy.
Różnice między darmowym i płatnym hostingiem
Istnieje wiele znaczących różnic między darmowym serwisem i płatnym hostingiem. Warto zdawać sobie z tego sprawę, aby dobrze wybrać i nie popełnić błędów. Wśród najważniejszych różnic można wymienić:
- Miejsce na dysku, co ma kluczowe znaczenie dla płynności strony i wiąże się z tym, ile czasu spędzają osoby odwiedzające witrynę. Przykładowo, strona, która bardzo długo się ładuje, może zniechęcić potencjalnych użytkowników lub konsumentów. W przypadku bezpłatnego hostingu miejsca na dysku jest zwykle bardzo mało, dlatego dodawanie zdjęć może być niemożliwe, natomiast w przypadku usług płatnych można swobodnie wybrać pakiet odpowiedni dla siebie,
- Limit transferu, który odnosi się do tego, ile danych można przesłać. Zwykle, hostingi bezpłatne mają mały limit, czego konsekwencją może być zablokowanie strony,
- Reklamy, które są charakterystyczne dla bezpłatnego hostingu, a co ważne prowadzący stronę nie ma żadnego wpływu na rodzaj i treść wyświetlanych reklam, dlatego strona może być uznana przez odwiedzających lub potencjalnych klientów jako nieprofesjonalna i niedopasowana do ich potrzeb,
- Usługi dodatkowe, które są zwykle szerokie i dostosowane do preferencji użytkownika. W zakres takich usług wchodzić może poczta e-mail, subdomeny oraz dodatkowe pakiety, dotyczące bezpieczeństwa na stronie.
Co w takim razie wybrać?
Należy stwierdzić, że hosting bezpłatny nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z mało profesjonalnym i nieautentycznym wizerunkiem strony. Dodatkowo witryna może się zacinać, a często pojawiają się problemy związane z dodawaniem zdjęć, materiałów filmowych lub uaktualnieniem treści. Dzięki płatnym usługom strona może być bezawaryjna, a w razie problemów łatwo można skontaktować się z pomocą techniczną. W przypadku swojej strony internetowej nie warto oszczędzać właśnie na hostingu, ponieważ to on sprawia, że witryna działa szybko i sprawnie. Obecnie jest dostępnych wiele niedrogich pakietów hostingowych, dlatego dużo lepiej jest z nich skorzystać niż decydować się na bezpłatne serwisy.