Coraz większą popularnością w naszych domach cieszą się projektory, które skutecznie mogą zastąpić nam telewizor i stworzyć prywatne kino domowe. Urządzenia te posiadają szereg możliwości, dzięki czemu nie służą wyłącznie do przedstawiania prezentacji na konferencjach czy szkoleniach, ale też świetnie nadają się do oglądania filmów czy grania we własnym domu. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno projektora?

Rodzaje projektorów

Ze względu na rodzaj zastosowanej technologii wyróżniamy projektory:

  • LCD – obraz jest tu generowany przez matrycę, lub matryce ciekłokrystaliczne, gdzie przechodzi przez nie silny strumień światła z lampy. W zależności od ilości zastosowanych matryc możemy uzyskać gorszy lub lepszy kontrast oraz jasność obrazu.
  • DLP – tutaj znajduje się procesor lub procesor DLP, które posiadają wewnętrzną pamięć RAM oraz mnóstwo mikroskopijnych i ruchomych luster. Obraz zostaje przesłany i trafia do procesora, gdzie kreowany jest przy pomocy luster i kierowany jest do obiektywu. Lustra poruszają się niezależnie, kolory wytwarzane są dzięki przepuszczaniu światła przez filtr kołowy RGB lub pryzmat. Tego rodzaju projektory mogą posiadać aż do trzech procesorów, wtedy każdemu pikselowi obrazu odpowiadają 1,2 lub 3 lustra. Projektory DLP to świetny kontrast oraz płynny obraz.
  • LCOS – to połączenie dwóch poprzednich rodzajów: LCD oraz DLP, wykorzystane są tu panele ciekłokrystaliczne, światło jednak przez nie nie przechodzi, ponieważ ciekłe kryształy znajdują się na powierzchni luster, światło się od nich odbija, a następnie trafia do obiektywu, tworząc obraz. Projektory LCOS to wysoka jakość obrazu, świetne odwzorowanie szczegółów oraz wysoka rozdzielczość. Otrzymujemy bardzo płynny obraz i głębokie kolory, nie pojawiają się kwadratowe piksele, ponieważ ich krawędzie są wygładzone i zacierają się granice między nimi. Projektory LCOS to najlepszy wybór w przypadku użytku domowego.
  • CRT – obraz jest tutaj generowany za pomocą trzech lamp, każda z nich wyświetla obraz w jednym z trzech kolorów RGB, strumienie światła natomiast łączą się i dają obraz o nasyconych kolorach oraz wysokim kontraście. Nie jest to jednak technologia stosowana w projektorach przenośnych, są to urządzenia ciężkie i dużych rozmiarów, montuje się je zazwyczaj na stałe.
  • Light Valve – połączenie technologii LCD oraz CRT, otrzymujemy wówczas doskonały obraz. Technologia ta jest rzadko wykorzystywana ze względu na wysokie koszty, które się z tym wiążą.

Istotne parametry

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rozdzielczość: im wyższa, tym lepiej, ponieważ uzyskamy niezwykle wyraźny obraz. Do użytku domowego w zupełności wystarczy nam rozdzielczość SVGA, czyli 800 x 600. Możemy zainwestować w sprzęt o wyższej rozdzielczości, ale musimy mieć również ogromnych rozmiarów ścianę, na której będziemy mogli wyświetlać obraz.

Kolejnym ważnym parametrem jest jasność, która mierzona jest w lumenach i dotyczy lampy, która znajduje się w projektorze. Jeśli wybierzemy mniejszą jasność nie mamy szans wyświetlenia dobrej jakości obrazu w jasnym, niezaciemnionym pomieszczeniu. Najczęściej możemy spotkać się z jasnością projektora na poziomie 100 – 200 lumenów, najmocniejsze posiadają jasność ponad 3000 lumenów, choć są to urządzenia dedykowane dla właścicieli centrów konferencyjnych.

Następnym parametrem jest kontrast, który pomaga nam określić różnicę między najjaśniejszym, a najciemniejszym punkcie wyświetlanym na ekranie. Jeśli kontrast jest wyższy otrzymamy wyraźny obraz i barwy, w innym przypadku wszystko może nam się zlać. Obecnym standardem jest kontrast 2000:1.

Zwróćmy także uwagę na maksymalną przekątną wyświetlanego obrazu, co wiąże się z jego rozdzielczością. Jeśli kupimy urządzenie o niskiej rozdzielczości otrzymamy obraz o przekątnej maksymalnie 100 cali, co na warunki domowe jest całkowicie zadowalającym efektem. Profesjonalny sprzęt, który posiada najlepszą rozdzielczość – FULL HD może mieć przekątną do 500 cali, czyli ponad 12 metrów.

Ważny jest także format obrazu, czyli iloraz szerokości do wysokości obrazu, standardy, które obecnie obowiązują to 4:3, oraz panoramiczne 16:9 i 16:10, istnieją również urządzenia, które obsługują dwa formaty.

Dodatkowe funkcje

Projektory mogą posiadać szereg przydatnych funkcji, dzięki czemu oglądanie filmów będzie dla nas o wiele bardziej komfortowe. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w autofocus, system dostosowania kolorów do tła, głośnik, pilot, kartę sieciową Wi-Fi oraz czytnik kart SD.

Niezbędne również mogą okazać się dodatkowe akcesoria, takie jak:

  • rozwijany ekran,
  • tablica interaktywna,
  • stolik,
  • dodatkowa lampa,
  • mysz,
  • wskaźnik teleskopowy bądź laserowy.

Ile musimy wydać?

Kupno projektora to nie mały wydatek – najbardziej podstawowe modele dobrej jakości zaczynają się od 1000 złotych, jeśli chcemy zainwestować w porządny sprzęt, który zapewni nam komfortowe kino domowe musimy wydać do 2000 złotych. Górna granica cenowa nie istnieje, choć tego typu urządzenia przeznaczone są już do profesjonalnego użytku i mogą kosztować nawet 40 000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here