Każdy sklep internetowy powinien mieć regulamin, politykę prywatności oraz politykę cookies. Użytkownik musi mieć wgląd do wszystkich tych dokumentów, a w razie ewentualnych sporów prawnych stają się one ważnym elementem postępowania. Słowem, nie powinieneś ruszać ze sprzedażą bez gotowego regulaminu.

Ale skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego? Jest na to kilka sposobów.

Gotowe wzory regulaminów

Wystarczy krótki research w Google, by znaleźć gotowe wzory regulaminów dostępne całkowicie za darmo. Udostępniają jest np. niektóre portale prawnicze oraz blogerzy. Taki dokument możesz uzupełnić własnymi danymi i wrzucić na stronę sklepu.

Oczywiście dotyczy to WYŁĄCZNIE regulaminów publikowanych z wyraźnym zezwoleniem na powielanie. Nie możesz po prostu wejść na dowolny regulamin innego sklepu i sobie go skopiować. Podobnie, jak inne treści na stronie, tak i regulamin jest utworem autorskim i podlega ochronie prawnej. Inny słowy, powielanie regulaminu jest takim samym plagiatem, jak kopiowanie opisów produktów czy artykułów bez zgody autora.

Minusem tej metody na to, skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego jest ryzyko, że nie doprecyzujemy wystarczająco mocno niektórych punktów albo zawrzemy w regulaminie klauzule, które aktualnie są już niedozwolone. A ta ostatnia rzecz niestety zmienia się dość często. Konsekwencje? Przegrane sprawy sądowe w przypadku konfliktu ze wścibskim klientem. Zdarzają się też nieuczciwe biura prawnicze, które specjalizują się w wyszukiwaniu sklepów ze złymi regulaminami, a następnie zgłaszają je do sądu, by zarobić na odszkodowaniach. Szansa na spotkanie takich prawniczych cwaniaków jest niewielka, ale istnieje.

Internetowi prawnicy

Bezpieczniejszą alternatywą są prawnicy. Najlepiej tacy, którzy specjalizują się we współpracy z e-commerce. Wykształcony prawnik jest o tyle dobrą odpowiedzą na pytanie o to, skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego, że może przygotować dokument indywidualnie na Twoje potrzeby. To duża zaleta zwłaszcza w przypadku sklepów z nietypowym asortymentem czy sposobem prowadzenia sprzedaży.

Prawnik ma też tę zaletę, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za pilnowanie klauzul niedozwolonych i aktualizowanie regulaminu, gdy będzie to niezbędne. W razie problemów, to prawnik będzie odpowiadać za ewentualne straty.

Takie rozwiązanie ma oczywiście swoją cenę. Przygotowanie podstawowych dokumentów to koszt kilkuset złotych.

Sklepy z regulaminami

Skąd jeszcze można wziąć regulamin do sklepu internetowego? Ze stron oferujących sprzedaż regulaminów przygotowanych według schematu. Niektóre serwisy prawnicze oferują znacznie tańsze przygotowanie dokumentów niż usługa pojedynczego prawnika. Możesz w nich kupić regulamin niemal tak, jak w sklepie internetowym. Niestety uproszczony system ma też tę wadę, że nie można tu zamówić dodatkowej opieki a przygotowanie bardziej złożonego dokumentu będzie droższe albo niemożliwe.

Gotowe platformy sklepowe

Ułatwione zadanie mają osoby korzystające z platform sklepowych czy serwisów proponujących prowadzenie sklepu w ramach opłaty abonamentowej. W tym wypadku nie trzeba się zastanawiać skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego, bo jest on częścią oferty – dostajesz go w pakiecie z pozostałymi rozwiązaniami dla sklepu.

Regulamin dla zagranicznego sklepu internetowego

A może chcesz prowadzić sklep internetowy za granicą, np. w języku angielskim i z domeną co.uk? W takim wypadku (zwłaszcza, gdy sklep będzie na zagranicznym hostingu), powinieneś zadbać o regulamin dostosowany do prawa danego kraju. Skąd zdobyć taki dokument, zwłaszcza, jeżeli nie znasz dobrze języka?

Najłatwiej będzie wykorzystać międzynarodowe platformy do szukania usługodawców (jak np. Freelancer.com), a następnie wybrać prawnika, który zaoferuje odpowiednią cenę. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy wykonawca faktycznie pochodzi z kraju, w którym chcesz działać.

Jeżeli dobrze znasz język, możesz też przeszukać oferty prawników w wybranym państwie lub zajrzeć na lokalne portale ogłoszeniowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here