Każdy maluch, który dopiero co pojawił się na świecie, odczuwa naturalną potrzebę ssania. Dzięki temu czuje się bezpiecznie, jest ukojone i spokojne. Przyjmuje się, że smoczki są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 4 tydzień życia.
Podczas, gdy maluch korzysta ze smoczka, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo, utrzymanie smoczka w czystości, czuwanie nad zachowaniem dziecka oraz rozsądne podejście do czasu, który dziecko spędza ze smoczkiem w buzi.
Rodzaje smoczków dla dzieci
Obecnie na rynku dostępne są przeróżne modele smoczków, jest ich cała masa. Rodzaje smoczków, dzieli się ze względu na ich kształt oraz materiał, z którego są wykonane.
Rodzaje smoczków, ze względu na kształt to:
- smoczek symetryczny, wyróżnia się tym, że posiada płaską gumkę od góry i dołu. Gumka ma symetryczny kształt, tarcza również posiada klasyczny kształt. Ich zadaniem jest uspokojenie malucha. Ich zaletą jest lekkość oraz to, że dobrze się odpowietrzają.
- smoczek okrągły, jego kształt porównywany jest do wisienki. Ten model smoczka jest często wybierany przez rodziców, ponieważ dobrze zaspokaja potrzebę ssania u maluchów. Kształt tego smoczka nawiązuje do brodawki sutkowej mamy.
- smoczek anatomiczny/ortodontyczny, charakteryzuje się tym, że spłaszczony jest od dołu, natomiast wypukły od góry. Jego kształt jest najbardziej realistyczny, idealnie dopasowuje się do buzi dziecka. Ten rodzaj smoczka, dzięki swojej budowie pozytywnie wpływa na rozwój zgryzu.
Rodzaje smoczków, ze względu na materiał to:
- smoczki lateksowe/kauczukowe, rozpoznawane są po swoim kolorze, zazwyczaj jest to kolor żółty lub jasnobrązowy. Taki smoczek jest matowy, odznacza się oryginalnym zapachem, jak i smakiem. Ich wadą jest to, że mogą szybciej się deformować, przez co częściej należy je wymieniać.
- smoczki silikonowe, występują w kolorze bezbarwnym, pozbawione są smaku oraz zapachu. Silikon jest materiałym trwałym i wytrzymałym, dzięki temu taki rodzaj smoczka posłuży dziecku dłuższy okres czasu. Ten rodzaj smoczka może być wielokrotnie wyparzany. Są twardsze, niż smoczki kauczukowe.
Przeczytaj też: http://www.copymedia.pl/smoczki-dla-dzieci-akcesoria-ktore-warto-wybrac/