Umiejętności miękkie programisty

Mimo iż programista pracuje w ciszy, nie pracuje sam.

Praca programisty jest pełna sprzeczności. Z jednej strony są oczekiwane konkretne kompetencje technicznie, potwierdzone w postaci zrealizowanych projektów, oraz twórcza wydajność w pracy, której sprzyja odizolowanie się od otoczenia. Z drugiej strony w procesie rekrutacji są premiowane umiejętności miękkie – programiści przecież pracują w zespołach. Trudno o większą rozbieżność oczekiwań.

Warto jednak rozwijać kluczowe cechy osobowościowe, gdyż  to praca zespołowa tworzy końcowy produkt. Jak podkreśla firma IT z Krakowa, komunikatywność ma wpływ nie tylko na efektywność, ale również na karierę.

Umiejętności miękkie programisty

Jedna z najważniejszych cech, z którymi boryka się wielu programistów, to komunikatywność. Brak umiejętności nawiązywania rozmowy, zdawkowe przekazywanie informacji , lub co gorsza, nieprzyznawanie się do tego, że się czegoś nie potrafi, rzucają cień na postępy pracy w całym zespole.

Wdrożenie młodszych kolegów do pracy bywa kłopotliwe. Obieg informacji i wiedzy jest konieczny – niech rozmowa programistów na skończy się żywej ilustracji memu: Dlaczego mój koda działa? Nie wiem!  W dobrym programiście powinno być trochę z coacha, który wytłumaczy, a w razie trudności i pomoże.

Często dobre pomysły, rzucone podczas bardziej lub mniej oficjalnych spotkań, trafiają w próżnię. Jedną z przyczyn jest brak odwagi, zdolności do podjęcia wyzwania. Bycie przewodnikiem, inicjatorem dobrej zmiany, to coś więcej niż tylko wpadnięcie na dobry pomysł. Za podjęciem rękawicy powinna iść pasja, która zapobiega wypaleniu, a jest motorem do działania. Jeśli programista ściągnie słuchawki z uszu i wykaże szczere zainteresowanie nie tylko swoim kodem, ale również pracą, życiem towarzyskim, zostanie dostrzeżony jako ten, który chce wnieść wartość do swojej firmy.

Z aktywnością programisty wiąże się również odpowiedzialność za podjęte decyzje oraz otwartość na zmiany, co przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Często programista odchodzi z pracy, gdyż firma nie ma ciekawego projektu lub gasi inicjatywę pracowników związanych z nowym projektem.  

Umiejętności miękkie programisty tylko częściowo są weryfikowane podczas rekrutacji. Największy nacisk nadal jest kładziony na języki, lata doświadczenia, znajomość frameworków. Warto jednak podkreślić, że umiejętności twarde można szybciej nadgonić, w przeciwieństwie do kompetencji osobowościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here