wiatrak

W miarę jak europejskie turbiny wiatrowe stają się coraz większe, z pojedynczymi łopatami dłuższymi niż profesjonalne boisko piłkarskie, największym wyzwaniem będzie dostarczenie większej mocy przy mniejszym zużyciu. Europa jest pełna wiatru i robi z niego dobry użytek. Energia wiatrowa ma wnieść największy wkład w realizację celów UE w zakresie energii odnawialnej.

Europa 2050

Czyni ją to kluczowym elementem, dzięki któremu Europa stanie się neutralna dla klimatu, co UE chce osiągnąć do 2050 roku. Rodzime technologie i narzędzia pomogą Europie osiągnąć jej cele klimatyczne, jednocześnie zwiększając konkurencyjność unijnego ekosystemu energii wiatrowej na arenie światowej i tworząc nowe zielone miejsca pracy.

W 2020 r. energia wiatrowa zaspokajała około 16 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie, w tym większość instalacji na lądzie i niewielką część na morzu, zarówno pływających, jak i stałych.

Będą dalsze podwyżki

Europa planuje znacznie podnieść stawkę, przewidując wzrost całkowitej produkcji energii elektrycznej z wiatru o około 50% w ciągu najbliższych 5 lat. Wzrost mocy zostanie osiągnięty nie tylko dzięki większej liczbie instalacji, ale także dzięki turbinom wiatrowym, które mogą generować więcej mocy niż ich poprzednicy i które są mniej wyłączone z eksploatacji z powodu konserwacji i napraw.

Turbiny wiatrowe są ogromne, i jak dalej tłumaczy serwis https://techpolska.pl/, szybkie (biorąc pod uwagę ich rozmiar i wagę) i poddawane bardzo trudnym warunkom pracy. Wyobraźmy sobie boisko do piłki nożnej, które obraca się w powietrzu z prędkością około 15 do 20 obrotów na minutę w jednym z najbardziej porywistych miejsc na Ziemi.

Pancerz, który zdaje rezultat

Aby wytrzymać siły natury i ogromne siły, jakie generuje sam obrót, łopatki są produkowane z wielowarstwową „powłoką pancerza”. Zazwyczaj podczas pracy warstwa zewnętrzna ulega erozji, a warstwy wewnętrzne mogą się odrywać.

Według https://techpolska.pl/, chociaż żywotność turbiny wynosi teoretycznie 25 lat, obecne systemy średniej wielkości wymagają zazwyczaj intensywnej konserwacji po około 10 latach z powodu zużycia łopatek. Nowsze turbiny o większych średnicach obrotowych wykazują poważną erozję już w drugim roku eksploatacji.

Aby rozwiązać ten problem, Aerox opracował AROLEP, pionierski, opatentowany system ochrony krawędzi czołowych, który jest teraz gotowy do wprowadzenia na rynek dzięki pracy wykonanej w ramach projektu LEP4BLADES.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych powłok, które można znaleźć na rurach, powłoka Aerox jest wiskoelastyczna, co oznacza, że poddaje się, a ściślej mówiąc, odkształca się pod wpływem naprężeń i odbija się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here