Wysokość składek ZUS w 2019

Nie każdemu pasuje praca pod czyjeś dyktando. Stawianie się w pracy codziennie o tych samych godzinach, problemy z uzyskaniem urlopu w danym dniu, brak możliwości wyjścia z pracy o dowolnej godzinie. Coraz więcej osób decyduje się więc na założenie własnej działalności gospodarczej, by nie musieć być od innych zależnym. Własna działalność gospodarcza, daje duże pole rozwoju, dzięki niej można naprawdę dużo w życiu osiągnąć i stać się niezależnym finansowo.

Opłaty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wiąże się jednak z różnymi ważnymi opłatami, o których nie wolno zapominać. Jedną z najważniejszych opłat, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, są składki ZUS. Składka ta jest co roku ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy i opłaca się ją w stałych, miesięcznych ratach. W skład składki ZUS należy składka emerytalna, składka zdrowotna, składka rentowa, składka wypadkowa, składka na Fundusz Pracy oraz składka chorobowa, która jest składką dobrowolną.

Wysokość składek ZUS w 2019 w Dużym Zusie, od stycznia do grudnia

Składki ZUS 2019, rozkładają się ma kwoty:

-składka emerytalna 558,08zł
-składka zdrowotna 342,32zł
-składka rentowa 228,72zł
-składka wypadkowa 47,75zł
-składka na Fundusz Pracy 70,05zł
-składka chorobowa 70,05zł

W sumie kwota składek ZUS w 2019 roku wynosi 1316,97zł, jeśli uwzględni się także dobrowolną składkę chorobową. Jak widać w składkach ZUS w roku 2019, zawierają się wszelkie istotne składki, które zabezpieczają właściciela firmy na wiele różnych sposobów.

W przypadku nowych firm, które mogą płacić preferencyjny ZUS, składki układają się następująco:

-składka emerytalna 131,76zł
-składka zdrowotna 54zł
-składka rentowa 228,72zł
-składka wypadkowa 11,27zł
-składka chorobowa 16,54zł

W sumie jest to kwota 555,89zł.

Jeszcze inaczej rozkładają się składki, w przypadku Małego ZUSu, ten z kolei skierowany jest do osób, prowadzących działalność gospodarczą na małą skalę. W przypadku tego ZUSu, bierze się pod uwagę minimalne wynagrodzenie w danym roku. Najniższa podstawa składek nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia i nie może przekraczać 60% prognozowanego nadany rok wynagrodzenia. W przypadku roku 2019 nie może być niższa niż 675zł ani wyższa niż 2859zł.

Warto pamiętać też o terminach płatności składek ZUS, w przypadku jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, termin ten wypada do 5 każdego miesiąca. W przypadku osób fizycznych płacących składkę tylko na siebie, termin jest do 10 każdego miesiąca a w przypadku pozostałych płatników, termin jest do 15 każdego miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here