Zastosowanie blockchain w przemyśle odzieżowym

Blockchain to rozproszona baza danych, która umożliwia dokonywanie i przechowywanie danych o transakcjach w szybki i bezpieczny sposób. Technologia została opracowana w 2008 roku do obrotu kryptowalutami (których nazwa wzięła się od szyfrowania kryptograficznego w nich stosowanego). Bardzo szybko został jednak zauważony potencjał tej technologii w innych dziedzinach przemysłu. Jak można wykorzystać blockchain w branży odzieżowej?

Blockchain a ekologia w branży odzieżowej

W kilku ostatnich latach bardzo wzrosła nasza świadomość ekologiczna. Co jednak ma do tego blockchain? Dużo mówi się o jego zastosowaniach w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Dzięki temu producenci odzieży mogą śledzić pochodzenie materiałów, które wykorzystują i zarządzać nimi w taki sposób, aby do ich ekologicznego pochodzenia dołożyć również ekologiczne rozwiązania logistyczne, które pozwolą na ograniczenie zbędnych transportów oraz pozyskiwanie materiałów jak najbliżej miejsca końcowej produkcji, co pozwoli na obniżenia śladu węglowego. Pozwoli to również ograniczyć koszty i zredukować koszty oraz czas produkcji, do czego blockchain może zostać wykorzystany również w wielu innych branżach. Przejrzystość tej technologii może również pozwolić na łatwą w realizacji wymianę handlową pomiędzy producentami, którzy mają nadmiar lub niedobór surowców oraz uprościć procesy logistyczne na przykład poprzez wspólne zamówienia zbiorowe i prosty ich podział, wspólne przechowywanie i transport, co pozwala na obniżenie kosztów.

Cyfrowe metki

Co to są cyfrowe metki? Po co digitalizować coś, co można zwyczajnie przyszyć do odzieży i dodatków? Wspomniana wcześniej rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że konsumenci coraz częściej chcą wiedzieć, skąd pochodzi ich kurtka lub torebka i skąd pochodzą materiały użyte do jej produkcji. Ktoś, kto chce realnie przyczyniać się do poprawy kondycji naszej planety, może sprawdzić, czy coś, co chce kupić najpierw jako surowiec, a później jako półprodukt lub gotowy produkt nie przebyło na każdym z tych etapów połowy świata. Łatwo też zweryfikować deklaracje producentów dotyczące lokalności swoich produktów. Zdarzały się bowiem sytuacje, kiedy sprzedający reklamowali swoje kolekcje jako „wyprodukowane w Polsce”, co okazywało się później kłamstwem i wywoływało rozczarowanie u klientów. Metki takie można stosować fizycznie oraz zamieszczać na stronach zajmujących się sprzedażą, co pozwala na sprawdzone zakupy online.

Duże pieniądze za tanie ubrania

Bardziej pragmatycznym zastosowaniem cyfrowych metek jest możliwość sprawdzenia autentyczności produktów. Brak możliwości zmiany i podrobienia historii daje klientom pewność. Szaleństwo marnej jakości t-shirtów z naszytym bardzo drogim logotypem już minęło, jednak klienci byli świadomi tego, co kupują. Obecnie jednak klienci chcący zakupić wysokiej klasy oryginalny produkt muszą mierzyć się z uzbrojonymi w coraz lepsze technologie oszustami, którzy podrabiają produkty znanych firm. W takiej sytuacji możliwość prześledzenia historii powstawania danej rzeczy pozwoli zweryfikować, czy produkt pochodzi ze szwalni Gucci, z taniej chińskiej fabryki produkującej koszulki za 5 złotych. Brak historii, kiedy dany producent powszechnie ją udostępnia, jest niejako weryfikacja samą w sobie.

Blockchain a płatności i rozliczenia

Dla większości osób pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu słowa blockchain są płatności. Tak jak w wielu innych branżach również w tej branży producenci, hurtownicy, sprzedawcy będą mogli wykorzystywać blockchain do bezpiecznych i automatycznych rozliczeń, a w przyszłości zapewne będą mogli to robić również ostateczni odbiorcy – klienci detaliczni.

Blockchain w świecie ubrań – czy ma sens?

Nie ma wątpliwości, że blockchain jest technologią przyszłości i będzie wykorzystywany w wielu branżach oraz projektach międzybranżowych jako podstawowy system działania logistyki czy rozliczeń. Jednak w świecie odzieży pozwala on na sprawdzenie podejścia producenta do ekologii. Każdy z nas chciałby też mieć pewność, że wydając swoje pieniądze, dostanie dokładnie to, za co zapłacił. Na tym polu stosowanie cyfrowych metek jest prawdziwą rewolucją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here