Zastanawiasz się, czy otworzyć konto oszczędnościowe? Jeśli masz wątpliwości, poznaj najpierw jego wady oraz zalety. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Do oszczędzania nikogo chyba nie trzeba przekonywać – powszechnie wiadomo, że warto. Nie każdy jednak potrafi ten ambitny zamiar zrealizować. Jeśli dodatkowo odkładasz pieniądze do skarbonki, nic na tym nie zarabiasz. Takie oszczędzanie nie jest ani bezpieczne, ani opłacalne. Zastanów się nad produktami bankowymi, które mają pomóc w odkładaniu środków finansowych – do najpopularniejszych należy m.in. konto oszczędnościowe. Poniżej wady i zalety tego rozwiązania.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Jak wiemy, pieniądze powinny pracować, czyli zarabiać. Chętnie decydujemy się więc na konta oszczędnościowe, dzięki którym bez ryzyka możemy zarządzać naszym domowym budżetem i kontrolować codzienne wydatki, a także nieco zarobić na odsetkach. Nic dziwnego, że szybko stały się one jednymi z podstawowych i najchętniej wybieranych produktów finansowych.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Jedną z podstawowych zalet tego konta jest fakt, że jest ono oprocentowane. Każdy woli jakikolwiek zysk od niczego, a przechowując pieniądze w skarbonce nie zyskamy nic. Z kolei 2-3% w skali roku to wysokość podobna jak w przypadku lokat, dla których konto stanowi największą konkurencję.

Cenimy sobie także elastyczność konta – możemy mianowicie korzystać z naszych środków, czyli je wypłacać czy też przelewać na rachunek osobisty. Banki mogą co prawda narzucić pewne ograniczenia, np. określić liczbę bezpłatnych transakcji. Możemy także zrezygnować z konta bez ryzyka, że utracimy odsetki. Plusem jest też prostota obsługi, ale i założenia konta – można to zrobić przez Internet!

Jakie wady ma konto oszczędnościowe?

Warto też wspomnieć o wadach konta, mimo że wiele ich nie ma. Wspomnieliśmy, że możemy liczyć na zysk, ale trzeba przyznać, że nie jest on duży. Inną wadą są też ograniczenia co do darmowych przelewów i wypłat z konta oszczędnościowego. Co prawda można to potraktować jako plus, bo wymusi to na nas naukę oszczędzania, a przecież o to nam chodziło. Jeśli sądzisz, że to wada, później docenisz tę cechę konta i zaczniesz traktować ją niemal jak zaletę.

Jeśli jednak masz wątpliwości, po prostu porównaj oferty różnych banków i sprawdź, jakie limity wyznacza dany z nich. Spróbuj też negocjować warunki umowy, aby ustalić jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Ponadto wniosek możesz złożyć przez Internet, bez umawiania się z doradcą banku na spotkanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here