Ogrzewanie gazem to zdecydowanie jedna z popularniejszych metod zapewniania ciepła w mieszkaniu. Z roku na rok korzysta z niej w Polsce coraz więcej osób. Jej niewątpliwe plusy to wygoda i przyjazność środowisku. Oto, co musisz wiedzieć, jeżeli rozważasz podłączenie ogrzewania gazowego w swoim domu.
Piece węglowe wciąż zapewniają zimą ciepło wielu polskim rodzinom, problem emisji dwutlenku staje się jednak coraz bardziej… palący. Konieczność wymiany starych pieców na nowe i bardziej ekologiczne rozwiązania również. Coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na wymianę kotła węglowego na gazowy lub wybiera tę metodę grzewczą w trakcie budowy nowego domu. Z czym wiąże się wybór instalacji gazowej i kto właściwie może się na niego zdecydować? Przyjrzyjmy się tematowi.
Ogrzewanie gazowe – dla kogo?
W przypadku mieszkań blokowych przejście na ogrzewanie gazowe jest sprawą skomplikowaną. W większości tego typu budynków jest już zresztą miejskie przyłącze cieplne. Mieszkańcy kamienic mogą załatwić sobie własne przyłącze gazowe, pod warunkiem, że uzyskają zgodę sąsiadów. Sprawa jest prostsza w przypadku domów jednorodzinnych. Ich właściciele mają swobodę decydowania. Stworzenie przyłącza gazowego dla domu w pobliżu sieci rurociągów, która jest w Polsce bardzo rozbudowana, to już żaden problem.
Plusy i minusy ogrzewania gazowego
Gaz dla domu ma jedną, być może przesądzającą o wyborze, przewagę nad innymi paliwami grzewczymi. Nie trzeba przechowywać na posesji jego zapasów. Wybierając gaz, możemy pożegnać się ze składami na węgiel czy opał. Zaoszczędzimy przestrzeń, a jeżeli jesteśmy na etapie projektowania nowego domu – oprócz przestrzeni zaoszczędzimy także pieniądze na materiały budowlane. W przypadku gazu ziemnego nie musimy w ogóle gromadzić zapasów paliwa – płacimy jedynie za zasoby, które faktycznie zużyliśmy.
Jakie są wady instalacji gazowej? Jest droższa od grzewczej instalacji elektrycznej. Więcej zapłacimy jednak tylko na starcie. Koszty eksploatacji na przestrzeni czasu okażą się zdecydowanie niższe w przypadku wyboru ogrzewania gazowego.
Od kogo kupować gaz
Jedne z ciekawszych na rynku usług sprzedaży gazu oferują… dostawcy prądu. W Enei dostępna jest na przykład oferta dla domu „Pewna cena GAZ”. Decydując się nią, zyskujemy gwarancję niezmiennej ceny aż do 2022 roku. Przejście do Enei od dotychczasowego usługodawcy wiąże się z minimum formalności. Tak naprawdę wystarczy jedynie kontakt z konsultantem i podpisanie umowy. Więcej szczegółów na temat oferty znajdziecie na stronie internetowej dystrybutora.