Telewizja przemysłowa CCTV to obszar, gdzie praktycznie non stop mamy do czynienia z nowinkami technologicznymi. Praktycznie co parę miesięcy wchodza nowe kamery, z wydajnymi parametrami i nowymi rozwiązaniami technicznymi.
Rejestratory cyfrowe sprzed paru pat były proponowane z kompresją MPEG-4. Z kolei kompresję H.264 spotykaliśmy w urządzeniach droższych. Dzisiaj kodek H.264 to już standard, jeśli chodzi o urządzenia monitorujące z kategorii CCTV – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa
Duże znaczenie ma tu miniaturyzacja elektroniki. Przetworniki są coraz bardziej precyzyjne, procesory coraz szybsze. A i tak pobór energii pozostaje niski. By uzmysłowić sobie z jakim zjawiskiem mamy do czynienia, trzeba powiedzieć tak:
Gdyby stopień rozwoju motoryzacji był tak ogromny jak postęp w elektronice, dzisiaj kupowalibyśmy samochody po 25 dolarów. A na jednym galonie paliwa przejechalibyśmy 1000 mil. Ale zejdźmy na ziemię, wróćmy do CCTV.
Większość monitoringowych systemów wymaga odpowiednich kabli, przeważnie koncentrycznego 75 ohm. Dodatkowo potrzebne są wtyczki BNC i podłączenie zasilania do kamer, osobnym przewodem. To, w połączeniu z cyfrowym rejestratorem, czyli nagrywarką, daje nam prosty system telewizji przemysłowej CCTV.
Jak to wygląda z monitoringiem IP? – https://www.montersi.pl/monitoring-ip
Megapikselowe kamery IP odznacza znacznie wyższa rozdzielczość od tej, którą mamy w analogowych kamerach. Tu mamy ryzyko, że gdy obejrzymy obraz z kamery megapikselowej, od razu zechcemy odpuścić sobie analogowe. Kamery sieciowe wyposażone są w gniazdo typu Ethernet, można więc uzyskać połączenie z internetem, poprzez zastosowanie switcha sieciowego.
Mamy tutaj do czynienia z podobną analogią jak w kwestii typowych sieci Local Area Network. Kamera to w tym systemie takie mini komputer. Jeżeli jest potrzeba przesyłu sygnału przez drogę radiową, trzeba po prostu wpiąć kamerę do Access Point i zająć się konfiguracją połączenia.
Kamery IP – https://www.montersi.pl/kamery-ip widziane w sieci mają swój adres. Dlatego też systemy IP pozwalają na połączenie ze sobą nawet setek kamer. Do zarządzania takim dużym wachlarzem kamer dobrze wykorzystać komputer osobisty i na przykład dedykowany moduł CMS. Producenci kamer sieciowych często wykorzystują standard ONVIF. To pozwala na współpracę urządzeń różnych marek.
Kamery sieciowe w wielu przypadkach działają w standardzie PoE. Transmisja sygnału użytecznego odbywa się z zasilaniem przez komputerową skrętkę. Po skrętce można także zrealizować transmisję dźwięku oraz sterować obrotowymi kamerami PTZ.
Gdy sieć komputerowa istnieje już w obiekcie, można po prostu się do niej wpiąć. Ale ważne jest, by zadbać o osobno zorganizowaną sieć LAN. Chodzi o kamery IP, ma to być sieć dedykowana. Warto zapamiętać, że obraz wysokiej jakości to też spory strumień danych. Trzeba transportować go w sieci jak najsprawniej, by obraz był płynny.
Zaleta systemów IP to szeroki wybór opcji rejestracji obrazu z kamer. Klasycznie stosuje się rejestrator cyfrowy NVR – https://www.montersi.pl/rejestratory-ip . W bardziej złożonych opcjach, mamy dedykowane oprogramowanie do komputera PC.
Masz problem z wyborem odpowiedniego monitoringu? Zgłoś się do specjalistówe ze sklepu Montersi.pl