Nikon: pełna klatka na (prawie) każdą kieszeń

Lustrzanki cyfrowe cieszą się coraz większą popularnością. Dowiedz się, jaki aparat wybrać, by nie nadwerężyć portfela.

Zainteresowanie fotografią rośnie z roku na rok, ponieważ mamy coraz łatwiejszy dostęp do profesjonalnego sprzętu, a cena poszczególnych urządzeń (choć w wielu przypadkach wciąż niemała) staje się coraz bardziej przystępna. Wiele smartfonów jest wyposażone w dobrej jakości aparaty, co również sprawia, że chętniej (i z pewnością częściej) robimy zdjęcia. Nie wszyscy zadowalają się jednak fotografiami zrobionymi z pomocą telefonu. Osoby marzące o dobrej jakości fotografiach szukają sprzętu, który zagwarantuje im profesjonalne robienie zdjęć. Właśnie dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się lustrzanki cyfrowe Nikon. Dowiedz się, dlaczego te aparaty cieszą się dużą popularnością i wybierz sprzęt na miarę swoich możliwości.

Cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa

Coraz bardziej popularna ostatnio cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa nazywana także aparatem fullframe (FF), full-frame DSLR (FFDSLR, ang. Full Frame Digital Single Lens Reflex Camera) jest lustrzanką cyfrową wyposażoną w matrycę światłoczułą ekwiwalentną do rozmiaru klatki 35mm, czyli o rozmiarze 36×24 mm. Aparat jest cyfrowym odpowiednikiem małoobrazkowej lustrzanki z jednym obiektywem, a rozmiar matrycy to podstawowa cecha odróżniająca sprzęt tego rodzaju od wykorzystywanych wcześniej urządzeń z matrycą APS-H, APS-C, 4/3 lub mniejszą.

Aparaty typu pełna klatka powstały w wyniku dążenia do coraz lepszej jaości zdjęć, którą gwarantuje większy niż w przypadku niepełnoklatkowych urządzeń rozmiar pojedynczego piksela. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania barwy są doskonale odwzorowane, a szum matrycy jest niższy. Ponadto pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe charakteryzują się dużą rozpiętością tonalną fotografii. Osoby korzystają z tego typu sprzętu zwracają również uwagę na łatwość osiągania małej głębi ostrości, co jest szczególnie pożądane w przypadku portretów. Istotny jest również jaśniejszy i większy wizjer będący pochodną zastosowania większego pryzmatu. Pełna klatka jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na robieniu świetnej jakości zdjęć.

Trzeba jednak zauważyć, że tego typu aparaty mają również niedoskonałości. Jedną z nich jest to, że większa matryca uwydatnia wady optyczne, które nasilają się wraz ze zbliżaniem do brzegu kadru. Pojawia się wówczas nie zawsze oczekiwane winietowanie, koma czy spadek ostrości. Warto wiedzieć, że te wady pojawiają się rzadziej, jeśli aparat jest wyposażony w nieci mniejszy sensor. Wówczas zdjęcia są pozbawione nienaturalnego i zbędnego winietowania czy komy.

Ponadto pewnego rodzaju wadą może być zwiększony kąt widzenia przy stosowaniu teleobiektywów. Oznacza to, że osiągnięcie tego samego powiększenia co w przypadku urządzeń z mniejszą matrycą jest możliwe dopiero po zamontowaniu obiektywu o dłuższej ogniskowej. Fotografowie uważają także, że pełne klatki nie są najlepszym wyborem w przypadku makrofotografii, ponieważ niełatwo osiągnąć za ich pomocą dużą głębię ostrości. Minusem takich lustrzanek cyfrowych może być również waga, rozmiar urządzenia oraz cena korpusu. Pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe, mimo swoich niedoskonałości, są bardzo często wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów. Przykładem może być, m.in. Sheldon Evans, który przeszedł z pełnej klatki na APS-C, a później do niej wrócił.

Warto także pamiętać, że choć nasze smartfony robią coraz lepsze zdjęcie, niewiele z nich jest w stanie poradzić sobie w trudnych warunkach, którymi okazuje się, np. brak odpowiedniego doświetlenia. Oznacza to, że o ile fotografie robione w ciągu dnia prezentują się bez zarzutu, uchwycenie zachodu słońca za pomocą telefonu nie zawsze jest możliwe. Właśnie tutaj doskonale sprawdzają się pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe. Takie aparaty są zatem rozwiązaniem dla bardziej wymagających. Trzeba także dodać, że mimo ich kilkunastoletniej obecności na rynku, wciąż nie są standardem, dlatego kupując sprzęt fotograficzny, należy zwrócić uwagę na jego parametry. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w pełnych klatkach to nadal pewnego rodzaju luksus, ale warto zauważyć, że ich ceny spadają, dlatego coraz więcej świadomych fotografów może pozwolić sobie na sprzęt dobrej jakości.

Sprawdź, ofertę aparatów lustrzanych Nikon – pełna klatka.

Nikon D610: pełna klatka do 6000 zł

Przykładem dobrej jakości lustrzanki cyfrowej w przystępnej cenie może być Nikon pełna klatka D610. Kamil Homziak zajmujący się testowaniem urządzeń elektronicznych, w tym sprzętów fotograficznych, uważa, że wspomniany model Nikon to budżetowa pełna klatka, która jest kompromisem pomiędzy modelami z matrycą APS-C a tzw. full-frame’ami kosztującymi znacznie więcej. Aparat sprawdzi się w przypadku osób szukających obrazu doskonałej jakości oraz pełnoklatkowej matrycy. Dzięki temu urządzeniu niejeden początkujący fotograf zdoła rozwinąć skrzydła i zdobędzie wiele cennych umiejętności. Mnogość funkcji, a zarazem łatwa obsługa sprzyjają bowiem nauce oraz sprawiają, że pierwsze kroki w fotografii są przyjemne.

Popularne w ostatnim czasie cyfrowe lustrzanki z matrycą pełnoklatkową to świetny sprzęt do robienia profesjonalnych zdjęć. Warto dodać, że np. Nikon pełna klatka sprawdzi się nie tylko w rękach profesjonalistów. Aparat z nieco niższej półki może być doskonałym narzędziem do zgłębiania sztuki fotografii, dlatego jest polecany osobom, które dopiero uczą się robienia zdjęć. Kupując sprzęt fotograficzny, warto więc zwrócić uwagę na jego możliwości (oraz na możliwości poszerzania jego możliwości, czyli dokupowania dodatkowych elementów), ale także na swoje oczekiwania. Nie każdy, kto chce robić dobrej jakości zdjęcia, musi tracić majątek na aparat. Satysfakcjonujące wyniki można osiągnąć, nie wydając wiele. Warto jednak włożyć w energię w naukę techniki oraz w opanowanie prawidłowej obsługi aparatu.

Źródła:

l https://fotoblogia.pl/12047,dlaczego-fotograf-przeszedl-z-pelnej-klatki-na-aps-c-a-pozniej-do-niej-wrocil

l https://allegro.pl/artykul/nikon-d610-czyli-pelna-klatka-dla-oszczednych-32945?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=DSA_Artykuly&ev_adgr=DSA_Artykuly&gclid=CjwKCAjw8e7mBRBsEiwAPVxxiHpJ7fja_bSdYZX7r4jCLDMxITKd_VRKr87J20kCPzks5ug0pLw-KhoCyBYQAvD_BwE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here