Jak chronić komputer przed wirusami

Lepiej zapobiegać niż leczyć – tę zasadę można zastosować w niemal każdym aspekcie życia. Takie postępowanie sprawdzi się także w internecie. Przedstawiamy sposoby skutecznej ochrony przed wirusami komputerowymi i szkodliwym oprogramowaniem.

Wirusy i nie tylko

Choć zwyczajowo mówi się głównie o wirusach, warto podkreślić, że jest to zaledwie jeden z typów szkodliwego oprogramowania. Wśród innych rodzajów znajdują się również m.in. konie trojańskie, oprogramowanie reklamowe i szpiegujące czy aplikacje służące wyłącznie do okradania kont internetowych. Wirusy odróżnia się od nich przede wszystkim sposobem rozprzestrzeniania; zdolne są one do powielania się w systemie operacyjnym bez zgody użytkownika. Jak należy rozpocząć walkę ze złośliwymi programami?

Po pierwsze: zapobiegać

Najprostszym rozwiązaniem jest działanie prewencyjne. Ochrona polega tu na pobieraniu plików wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, choć czasem może to się okazać niewystarczające. Z tego względu należy koniecznie zainstalować sprawdzony program antywirusowy. Ich oferta jest bardzo szeroka, użytkownik w zależności od potrzeb może skorzystać z usług oprogramowania darmowego lub płatnego. Należy bezwzględnie pamiętać o regularnych aktualizacjach baz danych wirusów – wiele programów antywirusowych robi to automatycznie, warto jednak zwrócić na to szczególną uwagę. Zadbaj także o aktualizacje przeglądarki internetowej – najnowsze wersje zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.

Antywirus: darmowy czy płatny?

Płatne wersje programów antywirusowych z reguły są uzupełnione o dodatkowe funkcje, które wspierają ochronę podczas korzystania z internetu. W ramach darmowej licencji otrzymasz zatem podstawowe zabezpieczenie przed wirusami, płatny program zaś ochroni komputer również przed spamem, phishingiem (wyłudzeniem danych) czy atakami z zewnątrz. Jeśli korzystasz z internetu sporadycznie, głównie w celu sprawdzania informacji na sprawdzonych portalach, z pewnością wystarczy podstawowa, bezpłatna wersja antywirusa. Płatne programy poleca się szczególnie użytkownikom robiącym zakupy online, ściągającym dużo plików czy korzystającym z bankowości online. Rozszerzona ochrona jest wówczas niezbędna, by wszystkie podawane dane pozostały bezpieczne.

Wiele płatnych programów antywirusowych umożliwia wcześniejsze wypróbowanie przez określony czas. W takiej sytuacji płacisz za pełną ochronę dopiero po zakończeniu okresu testowego. Wykupienie pełnego pakietu na użytek indywidualny nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Dzień ochrony komputera przez jeden z najpopularniejszych antywirusów kosztuje kilkadziesiąt groszy. Jeśli jednak nie chcesz ponosić jednorazowego większego wydatku, poszukaj promocji, które organizuje np. Kaspersky.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here