Istnieje wiele rodzajów urlopów. Jednym z przykładów jest urlop wypoczynkowy. Najbardziej znany i wyczekiwany zarazem. Natomiast oprócz niego mamy także szereg innych, które różnią się diametralnie. Szczególnie gdy chodzi o planowanie i składanie wniosku urlopowego, należy zdawać sobie sprawę z bardzo ważnych kwestii. Poniżej kilka przykładów, które pokazują znaczące różnice.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Należy mieć świadomość, że pracodawca powinien zostać poinformowany o absencji pracownika. W przypadku wspomnianego urlopu wypoczynkowego warto pomyśleć o złożeniu wniosku odpowiednio wcześnie tym bardziej, jeśli zależy nam na dogodnym terminie. Nasz przełożony bowiem wcale nie musi zgodzić się na okres wskazany w podaniu. Wydając decyzję odmowną, może powołać się na dobro firmy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zbyt dużo osób chce pójść na urlop w tym samym czasie, co grozi brakami kadrowymi. Dlatego też w wielu przedsiębiorstwach sprawdza się wcześniejsze zaplanowanie nieobecności w gronie współpracowników, szczególnie jeśli mowa o tak gorącym okresie, jakim są wakacje i ferie szkolne. Istnieją jednak takie rodzaje wolnego, którego zgłoszenie należy dokonać w ściśle wyznaczonym terminie.

Wnioskowanie o urlop ojcowski

Dobrym przykładem będzie na pewno urlop ojcowski, który opiekun dziecka może wykorzystać do momentu, gdy nie ukończyło ono jeszcze dwudziestu czterech miesięcy. Natomiast w przypadku adopcji termin ten upływa po dwóch latach, lecz dopiero od czasu przyznania prawomocnej opieki. By skorzystać z takiej możliwości, wniosek musi zostać złożony przynajmniej siedem dni przed planowaną nieobecnością. Niezbędny będzie także akt urodzenia potomka lub postanowienie sądowe. Czas trwania ojcowskiego urlopu to czternaście dni, które wcale nie muszą być wykorzystane za jednym razem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Urlop ojcowski i tacierzyński – kto może z niego skorzystać?„.

Urlop na żądanie

Ciekawym przykładem jest na pewno urlop na żądanie, ponieważ jest on dość wyjątkowy. Mimo że pula dni wchodzi w skład standardowego wypoczynkowego, to jednak wnioskowanie wygląda zupełnie inaczej. Mowa o czterech dniach w roku, które są swego rodzaju przywilejem pracowniczym. Dlaczego? Nie obowiązuje tutaj klasyczny, podpisany przez pracodawcę wniosek, a jedynie samo zgłoszenie nieobecności w dowolny sposób za pomocą wiadomości SMS, rozmowy telefonicznej, czy choćby maila. Można to zrobić to w dzień urlopu, przed rozpoczęciem dnia pracy. Powód absencji nie musi być wskazywany.

Wnioski urlopowe i sposób ich składania to temat bardzo ważny dla każdej zatrudnionej osoby. Zależnie od rodzaju nieobecności zasady mogą się różnić. Warto mieć to na uwadze podczas wykorzystywania swoich przywilejów pracowniczych, aby uniknąć nieprzyjemności, które mogą mieć miejsce, jeśli nie zostaną dopilnowane konieczne formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here