Kiedy w końcu zakupimy na giełdzie swoje wymarzone kryptowaluty, musimy pomyśleć co dalej z nimi zrobić. Warto wiedzieć jak je bezpiecznie przechowywać, tak aby nic złego się z nimi nie stało. Temat bezpieczeństwa jest kluczową kwestią w czasach hakerskich ataków, złośliwego oprogramowania i innych sztuczek służących do wyłudzania haseł do naszych kont.

Więcej na temat bezpiecznego przechowywania kryptowalut znajdziesz tutaj: https://kryptopan.pl/jak-zabezpieczyc-kryptowaluty-bitcoin/

Wraz z powstaniem Bitcoina i innych kryptowalut powstała również technologia ich przechowywania. Wymyślono do tego celu specjalne portfele, w których są zapisywane informacje o danej kryptowalucie i jej ilości przypisanej do danego portfela. Posiadają one swój unikatowy numer identyfikacyjny. Jest on niczym numer konta bankowego na który można transferować środki. Rozwiązanie to wydaje się niezwykle proste i skuteczne. Jaki portfel wybrać, i na co należy zwrócić uwagę?

Istnieje kilka rodzajów portfeli:

Portfel giełdowy – każdy kto dokonuje wymiany kryptowalut na specjalnej giełdzie ma na niej przypisane dedykowane portfele, na których są tymczasowo przechowywane poszczególne cyber waluty. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w przypadku gdy często korzystamy z dobrodziejstw wymiany. Wadą trzymania środków na takim portfelu jest ryzyko ich utraty na skutek upadku giełdy, lub ataku hakerskiego. Jeżeli chcemy przechowywać większe ilości monet, przez dłuższy okres czasu, to najlepiej jest je przetransferować z giełdy na zewnętrzny portfel. Może być to na przykład portfel papierowy, lub sprzętowy.

Portfele sprzętowe (hardwallet) – wyglądem najczęściej przypominają one Pen-Drive, lub inne nieduże urządzenie. Podłącza się je do komputera poprzez uniwersalny kabel USB. Takie portfele umożliwiają przechowywanie kryptowalut poza giełdą, i gwarantują pełne bezpieczeństwo. Dostęp do nich jest zabezpieczony poprzez odpowiednie hasła. Uniemożliwia to skorzystanie z jego zasobów osobie, która ukradnie taki portfel. Wadą tego rozwiązania jest możliwość awarii urządzenia,  gdy np. będzie on przechowywany w złych warunkach (wilgoć, bezpośrednie nasłonecznienie). Więcej na temat sprzętowych portfeli dowiesz się na tej stronie poświęconej kryptowalutom.

Portfel papierowy (paper wallet) – jest to dokument zawierający kopie kluczy publicznych i prywatnych, które tworzą portfel. Zaletą papierowego portfela jest to, że klucze nie są przechowywane cyfrowo w żadnym miejscu i dlatego nie podlegają cyberatakom, ani awariom sprzętu. Przechowywane tak kryptowaluty znajdują się poza jakimkolwiek systemem. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie. Stosowanie takiego portfela jest jednak odradzane, z uwagi na ryzyko związane z możliwością zgubienia lub zniszczenia. W przypadku zagubienia nie ma możliwości odzyskania jego zawartości.

Portfele online – w internecie jest dużo stron, które oferują swoim użytkownikom prowadzenie pozagiełdowych portfeli kryptowalutowych. Po założeniu konta w takim serwisie otrzymujemy dostęp do portfela. Na początku może się to wydawać dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że takie portfele są najbardziej narażone na próby ataków hakerskich i różnego rodzaju wyłudzenia haseł.

Podejmując decyzję o inwestycji w kryptowaluty trzeba dobrze przemyśleć sposób ich przechowywania. Utrata dostępu do portfela zawsze kończy się bezpowrotną stratą znajdujących się w nim monet. Z tego względu warto pomyśleć o dywersyfikacji i stosować więcej niż jedno sprawdzone rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here