Jeśli śledzisz naszą stronę, zapewne rozważasz kupno lub próbę wydobywania kryptowalut. Po podjęciu tej decyzji, przychodzi czas na kolejną – być może nawet ważniejszą, bo w dużej mierze zależy od niej bezpieczeństwo Twoich środków. Czas na wybór odpowiedniego portfela. Nie chodzi tu o wybór koloru czy materiału, z którego ma zostać wykonany, a serię zabezpieczeń i dostosowanie go do swoich potrzeb oraz planów.

Głównym zadaniem portfeli elektronicznych jest przechowywanie Twojej kryptowaluty. Musisz więc zadbać o to, aby był to najlepszy portfel bitcoin. Powinien posiadać on odpowiednie systemy zabezpieczeń, które uniemożliwią kradzież, ale pozwolą Ci na wykonanie kopii zapasowej. Zwróć też uwagę na to, jak został zbudowany dany portfel. Najlepiej aby był stworzony na bazie open source. Wiele z nich oferuje również dodatkowe opcje, które przydają się w codziennym życiu.

To, jakiego usługodawcę wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. W tej chwili na rynku działa wiele firm, które oferują portfel do kryptowalut. My skoncentrujemy się na rodzajach portfeli. Warto je poznać, gdyż umożliwią dokonanie wyboru, który spełni później nasze oczekiwania.  

Pierwszym opisywanym typem będzie portfel bitcoin offline, znany jako paper wallet. To jedna z najbezpieczniejszych opcji. Nie ma on bowiem bezpośredniego połączenia z Internetem. Nie ma więc ryzyka, że ktoś wykradnie Twoje środki. Samo założenie takiego portfela wymaga kilku czynności. Należy wejść na stronę Bitaddress.org. Następnie musisz wygenerować adres BTC oraz swój kod QR. Na koniec zostaje jeszcze Twój prywatny klucz. Dzięki temu, Twoje środki będą bezpieczne. W razie konieczności, klucz umożliwi odzyskanie adresu i importowanie portfela wraz z zawartością do innej aplikacji.

Jako drugi, proponujemy portfel hardwareowy, czyli tzw. sprzętowy. Możesz zainstalować go na wybranym nośniku zewnętrznym USB, dzięki czemu możesz przechowywać go w sejfie, szafce, albo nosić zawsze przy sobie. To kolejne dość bezpieczne rozwiązanie. Możesz skorzystać z rozwiązań, które oferują, m.in. Trezor, Ledger S Nano, czy KeepKey. Wymienione produkty pozwalają na wykonanie kopii zapasowej.

Kolejnym typem są portfele przeglądarkowe. Gwarantują one dostęp do Twoich środków z różnych urządzeń, które mają dostęp do Internetu. Nie każdy usługodawca umożliwia utworzenie kopii zapasowej Twoich prywatnych kluczy. Przed dokonaniem wyboru, dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją konkretnej aplikacji.

Następnym portfelem, który możesz zainstalować na swoim komputerze jest portfel w formie aplikacji. W tej chwili dostępne są ich dwa rodzaje. Pierwszy z nich – portfel pełny – gromadzą na komputerze pełną historię Twoich transakcji oraz bloków z systemu blockchain. Drugą opcją jest portfel lekki. Te przechowują łańcuch bloków na serwerach. Jest szybszy, niż jego konkurent.

Wreszcie zostaje rozwiązanie skierowane dla osób, które chcą mieć swój elektroniczny portfel zawsze przy sobie. Jeśli jesteś osobą, która chce płacić kryptowalutą lub przeprowadzać transakcje w dowolnym miejscu, o dowolnym czasie, to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Takie spontaniczne działania są możliwe, dzięki wbudowanym skanerom kodów QR. Podobnie, jak w innych przypadkach, przed zainstalowaniem tego typu portfela, radzimy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość wykonania jego kopii zapasowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here