Komputer musi działać szybko. To podstawowe wymaganie stawiane każdemu laptopowi i komputerowi stacjonarnemu. Nawet jeśli nie grasz w gry, z pewnością chcesz, by wszystkie programy uruchamiały się i działały możliwie płynnie. Nikt nie lubi, gdy po kliknięciu w ikonkę pliku trzeba czekać kilkadziesiąt sekund, aż program zareaguje. Dobijające może być również długie oczekiwanie na start systemu. Jak przyspieszyć komputer? Jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać chociażby w tej chwili.
Usuń niepotrzebne programy, by przyspieszyć komputer
Możliwe, że Twój komputer jest spowalniany przez działające w tle oprogramowanie, którego nie potrzebujesz. Niepotrzebne aplikacje mogą też zaśmiecać dysk twardy. Jak przyspieszyć komputer? Usuń wszystkie zbędne programy, a jest szansa na to, że system będzie działał płynniej.
Aby to zrobić wejdź w „Panel sterowania”, a następnie w „Dodaj lub usuń programy”. Zobaczysz listę wszystkim aplikacji zainstalowanych w systemie. Teraz czas na przejrzenie listy i odinstalowanie tych, których nie używasz. Jeśli nie wiesz do czego służy dany program, skorzystaj z Google, by to sprawdzić.
Skanowanie antywirusowe
Przyczyną wolniejszego działania systemu mogą być też różnego rodzaju wirusy. Jedne z nich chcą wykraść Twoje dane, inne zniszczyć pliki, a kolejne tylko wyświetlić reklamę. Każdy z nich może też mocno spowolnić system. Jak się pozbyć wirusów? Zainstaluj program antywirusowy i uruchom pełne skanowanie systemu, najlepiej takie, które sprawdzi pliki również przy restarcie systemu.
Najnowsze sterowniki przyspieszą komputer
Jak przyspieszyć komputer? Instalując najnowsze sterowniki. Wejdź na stronę producenta i poszukaj zakładki „Sterowniki” lub „Drivers”. Wpisz model komputera i zainstaluj najnowsze wersje sterowników do poszczególnych podzespołów.
UWAGA: wraz ze sterownikami łatwo zainstalować różne dodatki, które spowolnią komputer, dlatego dokładnie sprawdzaj, jakie komponenty są instalowane za każdym razem. W miarę możliwości wybieraj sam sterownik.
Automatycznie uruchamiane programy
Przyczyną wolniej działającego komputera, a zwłaszcza długiego startu systemu mogą być też programy, które włączają się automatycznie po zalogowaniu. Znajdziesz je klikając na ikonę trójkącika (lub strzałki – zależy to od wersji systemu) w dolnym prawy rogu, obok godziny, ikony głośności itp. Mowa o tzw. tray’u. Prawdopodobnie są tam aplikacje, z których istnienia nawet nie zdajesz sobie sprawy i które nie będą Ci do niczego potrzebne.
Jak przyspieszyć komputer? Wyłącz te programy wchodząc w „Menadżera zadań”. Naciśnij na klawiaturze ctrl+shift+esc. Po pojawieniu się „Menadżera” kliknij na zakładkę „Uruchamianie”. Zobaczysz tu całą listę programów, które startują wraz z systemem. Wyłącz te, których nie potrzebujesz. Bez obaw – nie możesz tutaj nic zepsuć. Nawet jeśli zauważysz jakąś niekorzystną zmianę (np. inne barwy na monitorze po wyłączeniu aplikacji korygującej kolor), zawsze możesz włączyć program ponownie.
Jak przyspieszyć komputer za pomocą konfiguracji systemu?
Podobnym sposobem na przyspieszenie komputera jest wyłączenie niepotrzebnych usług. W tym celu musisz wejść w „Konfigurację systemu”. Możesz skorzystać z wyszukiwarki programów w dolnym lewym rogu lub kliknąć polecenie „Uruchom” w starszych wersjach systemu. W oknie „Uruchom” trzeba wpisać „msconfig.exe” i zatwierdzić. Pojawi się nowe okno, w którym znajdziesz zakładkę usługi. Na starcie możesz kliknąć opcję „ukryj wszystkie od Microsoft” – dzięki temu nie wyłączysz żadnej usługi ważnej dla samego systemu. Co z resztą? Na początek możesz wyłączyć wszystkie. Jeżeli jakiś program będzie źle działać, poszukasz odpowiedniej usługi i włączysz ją ponownie.
Czyszczenie rejestru
Zaśmiecony rejestr systemu również może mocno spowolnić komputer. Z czasem w rejestrze zostaje wiele niepotrzebnych wpisów – wiele z nich dotyczy dawno usuniętych programów. Ręczne usuwanie byłoby bardzo żmudne, ale możesz wykorzystać program do czyszczenia systemu, taki jak CCleaner.
Uruchom defragmentację, by przyspieszyć komputer
Co jeszcze zrobić, by przyspieszyć komputer? Za pomocą wyszukiwarki programów znajdź narzędzie do defragmentacji oraz optymalizacji. Przeprowadź oba procesy. Może to zająć trochę czasu (nawet kilka godzin), ale po zakończeniu komputer powinien działać trochę szybciej.