Kod QR to rodzaj fotokodu, dzięki któremu możliwe jest zaszyfrowanie dużej ilości danych, znacznie większej niż w kodzie kreskowym. Aby sprawdzić, jakie informacje zostały ukryte, wystarczy go zeskanować, używając aparatu smartfona (niekiedy konieczne jest wcześniejsze zainstalowanie aplikacji). Sprawdź, gdzie znajdują zastosowanie kody QR.
Co to jest kod QR i do czego służy?
Kod QR (z ang. Quick Response Code) to graficzna, dwuwymiarowa forma kodu kreskowego pozwalająca na zapisanie dużej ilości danych (do 4200 znaków unicode). Ten sposób szyfrowania informacji został stworzony w Japonii w 1994 r. i pozwalał na kodowanie pisma japońskiego kanji oraz kana. Dziś umożliwia zakodowanie liter, cyfr lub symboli należących także do innych alfabetów, m.in. łacińskiego, arabskiego czy greckiego.
Kody QR magazynują informacje za pomocą serii modułów, czyli czarno-białych, nieregularnych punktów przypominających piksele. Za ich pomocą można przechowywać rozmaite teksty, dane kontaktowe, hasła, linki do stron internetowych i aplikacji. Kod QR może zastąpić tradycyjną wizytówkę, ofertę produktową lub chociażby papierowe menu w restauracji. Skanując go, możesz też uzyskać dostęp do kuponu rabatowego czy limitowanej, ekskluzywnej oferty, a nawet zapłacić za zakupy – kody QR umożliwiają wykonywanie szybkich przelewów.
Dowiedz się więcej: https://www.njumobile.pl/artykuly/jak-zeskanowac-kod-QR
Jak odczytywać kody QR?
Kod QR odczytasz przy pomocy czytnika elektronicznego. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować specjalne urządzenie – skanerem może być aparat w Twoim smartfonie. Niektóre telefony posiadają odpowiednią aplikację (zwłaszcza te najnowszej generacji), a w przypadku części z nich konieczne będzie jej zainstalowanie.
Jeśli Twój telefon nie umożliwia szybkiego skanowania kodów QR, musisz pobrać apkę z Google Play lub App Store, np. Skaner Kodów QR i Kreskowych, QR Droid Code Scanner, QRbot czy Qrafter. Wybór tego typu darmowych programów jest spory – wszystkie są intuicyjne i proste w obsłudze, każdy z nich wykorzystuje kamerę główną (chyba, że wybierzesz inaczej). Większość aplikacji umożliwia zapisanie zeskanowanych kodów w historii i ich udostępnianie, a w niektórych można samodzielnie tworzyć kody QR w kilku prostych krokach.
Jak zeskanować kod QR?
Jak zeskanować kod QR na Android? W niektórych smartfonach wystarczy wejść w ustawienia aparatu i włączyć odpowiednią opcję, w innych kod QR można odczytać, wykorzystując Obiektyw Google (Google Lens) – w obu przypadkach wystarczy uruchomić aplikację i nakierować obiektyw na obrazek z kodem. Opcjonalnie możesz też skorzystać ze strony internetowej, która umożliwia skanowanie online.
Skanowanie kodu QR na IPhone’a, iPada lub iPoda jest równie proste. Należy uruchomić aparat, wybrać tylną kamerę i przyłożyć kod, tak, aby cały znalazł się w kadrze. Na ekranie pojawi się powiadomienie, w które należy kliknąć, aby otworzyć łącze. Możesz również dodać czytnik kodów QR do Control Center, dzięki czemu rozpoznawanie fotokodów stanie się jeszcze szybsze.
Artykuł sponsorowany.