Technologia rozpoznawania twarzy

Technologia rozpoznawania twarzy jest rozwijana i dopracowywana już od wielu lat. Obecne znajduje się na całkiem niezłym poziomie, ale wciąż jeszcze nie osiągnięto szczytu jej możliwości. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pojawia się w związku z tym kluczowe pytanie – czy jest ona wielką szansą, czy wielkim zagrożeniem?

Wielka szansa na zmniejszenie przestępczości

Technologia rozpoznawania twarzy może w teorii posłużyć do wyłapywania na przykład z nagrań monitoringu czy zdjęć na portalach społecznościowych osób podobnych do tych, które podejrzane są o popełnienie przestępstwa. Skuteczny monitoring twarzy mógłby pomóc ścigać osoby, które na przykład zbiegły z miejsca wypadku.

Trzeba przy tym wskazać, że technologia rozpoznawania twarzy nie jest jeszcze idealna i potencjalnie moglibyśmy spotkać się z fałszywymi oskarżeniami i nieprawnymi aresztowaniami. Obecna technologia ma szczególny problem ze skutecznym rozpoznawaniem twarzy osób czarnoskóry – w ich przypadku często się myli i wskazuje podobieństwo tam, gdzie rzeczywiście go nie ma. Dalsze informacje na temat tych mankamentów technologii rozpoznawania twarzy można znaleźć na portalu Tech Polska – jest to niezwykle ciekawy temat.

Wielkie zagrożenie w przypadku złego wykorzystania

Technologia rozpoznawania twarzy może być (i już się to zdarzyło) wykorzystywana w złych celach, tak jak robił to chiński rząd podczas protestów w Hong Kongu. Dostęp do technologii rozpoznawania twarzy daje możliwość łatwego i szybkiego identyfikowania i ścigania uczestników protestów czy demonstracji, bez konieczności aresztowania ich na miejscu, gdzie może to być niemożliwe.

Jest wiele sposobów, na którzy protestujący mogą próbować chronić swoją tożsamość, na przykład stosując maski i chusty. Warto jednak wiedzieć, że technologia rozpoznawania twarzy coraz lepiej radzi sobie z rozpoznawaniem nawet częściowo zamaskowanych osób. Problemem jest dla niej za to mocny, nietypowy makijaż i fryzury, przywodzące na myśl estetykę cyberpunkową.

Coraz głośniejsze są apele o zabranianie wykorzystywania tej technologii przez rządy

W Stanach Zjednoczonych czołowe firmy, takie jak Amazon, współpracowały lub wciąż współpracują z rządem w celu dostarczenia mu narzędzi do rozpoznawania twarzy. Coraz głośniejsze są głosy mówiące o tym, aby zastosowanie technologii rozpoznawania twarzy przez rząd i/lub organy ścigania zostało zakazane w celu ochrony prywatności obywateli.

Ciężko jest jednoznacznie wskazać, czy technologia rozpoznawania twarzy jest wielkim zagrożeniem, czy wielką szansą. Można powiedzieć, że jednocześnie jest ona i tym, i tym. Kluczowe jest, żeby była wykorzystywana odpowiedzialnie i przez odpowiednie osoby.

Więcej ciekawych informacji na temat technologii rozpoznawania twarzy – tego, jak dokładnie ona działa i nie tylko – znaleźć można na dobrych portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Zdecydowanie warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, ponieważ można się spodziewać, że już w ciągu następnych kilkunastu lat tego typu technologia stanie się znacznie łatwiej dostępna i będzie znacznie częściej wykorzystywana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here