Zastosowanie technologii blockchain na rynku nieruchomości

Blockchain jest cyfrową księgą, w której transakcje dokonywane w bitcoinie lub innej kryptowalucie rejestrowane są chronologicznie i publicznie. Może być współużytkowany przez sieć komputerów, tworząc zdecentralizowany system śledzenia wszystkich transakcji walutowych bez potrzeby, aby jakikolwiek organ centralny weryfikował ważność tych transakcji. Blockchain został spopularyzowany przez Bitcoin, ale znajduje szerokie zastosowanie w innych branżach, takich jak finanse, księgowość, prawo i nie tylko. Technologia Blockchain to tylko jeden sposób na cyfrowe przechowywanie danych w bezpieczny sposób, który nie jest kontrolowany przez żaden pojedynczy podmiot.

Co zmieni technologia Blockchain oraz tokenizacja w branży nieruchomości?

Tokenizacja nieruchomości zmieni wiele zasad na tym rynku. Zarówno w zakresie inwestowania w nieruchomości, zarządzania prawem własności oraz pozyskania kapitału. Pierwsza ważna zmiana to sposób administracji. Chcąc wejść w posiadanie nieruchomości, nie kupujesz udziału w niej, lecz udział w firmie, np. małej spółce akcyjnej. Zakup tokenów, które są prawem własności do lokalu, nie wymaga od nikogo zmian w księgach wieczystych. To jest właśnie idea blockchaina, który sam sobie jest notariuszem i sądem. Wystarczy, że spółka akcyjna znajduje się w księdze, a posiadacze tokenów już nie muszą. To sprawia, że procesy inwestycyjne będą tańsze i szybsze. Technologia w cywilizacji odpowiada właśnie za wydajność. Nie da się ukryć, że w tym wypadku wydajność wzrasta znacznie.

Jak Blockchainy wpływają na transakcje na rynku nieruchomości i pośrednictwo?

Przed erą technologii blockchain i tokenizacji, na nieruchomościach zarabiali ludzie, którzy byli w posiadaniu dużych pieniędzy. Obecnie zwroty z inwestycji, np. w apartamenty turystyczne, będą dostępne dla każdego, kto będzie w stanie zakupić pojedynczy token. Jest to świetna informacja dla deweloperów, którzy mogą w ten sposób pozyskać całkowicie nowych klientów. Zmieni to sposób inwestowania w nieruchomości, na które będzie stać w zasadzie każdego. Przewaga tokenizacji nad crowdfundingiem jest taka, że cyfrowe prawo własności dostajesz od razu, można je wystawić na giełdzie na sprzedaż w każdym momencie. Z punktu widzenia inwestora daje to dodatkową korzyść, a mianowicie łatwość dywersyfikowania inwestycji – można być posiadaczem mniejszych udziałów w wielu nieruchomościach. Kolejna zmiana dotyczy pozyskiwania przez deweloperów kapitału na własny rozwój. Jeśli deweloper stoi przed wyborem: wejście na giełdę, co jest bardzo kosztowne, czy też emisja obligacji, które wymagają teraz nadzoru KNF, to… stokenizowanie inwestycji będzie i tańsze, i prostsze proceduralnie.

Jakie są zalety bazy danych Blockchain w nieruchomościach?

Baza danych blockchain w nieruchomościach zapewnia bezpieczny sposób przechowywania danych i upewnienia się, że nie zostaną one naruszone. Pomaga zachować prywatność informacji użytkowników, gdy nadal mogą udostępniać je innym osobom, jeśli chcą. Wniosek z tego artykułu jest taki, że wykorzystanie blockchain na rynku nieruchomości ma duży potencjał do przekształcenia branży. Pomoże w rozwiązaniu wielu problemów, które istnieją od lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here