Co to jest filament

Jeszcze dekadę temu drukarki 3D kojarzone był z filmami science-fiction. Ostatnio stały się na tyle popularne, że nikogo już nie zaskakują. Jest to świetnie znane urządzenie, które dalej może zaskakiwać swoimi możliwościami. Żeby efekt końcowy jej pracy zachwycał, liczą się parametry tego urządzenia, ale też filamenty. Dlatego warto dowiedzieć się, co to jest filament oraz jakie powinien mieć cechy, żeby oferował jak najlepszą jakość druku.

Filamenty do drukarek 3D

Wiele osób zastanawia się, czym są filamenty do drukarek 3D. Warto zaznaczyć, że dokładne wyjaśnienie przeznaczenia filamentów wymaga przyjrzenia się samemu sposobowi pracy drukarki trójwymiarowej. Należy pamiętać, że mowa tutaj o urządzeniach umożliwiających druk 3D. Dzięki nim można drukować fizyczne obiekty.

Co ciekawe, w procesie drukowania stosowana jest technologia FDM. Mowa tutaj o osadzaniu topionego materiału. Dlatego najważniejszym elementem pracy drukarki trójwymiarowej jest topienie materiału bazowego, a ponadto osadzanie go w konkretnym kształcie. Żeby jego przetopienie było możliwe do przeprowadzenia, wykorzystywany materiał powinien być termoplastyczny – musi on pozwalać na zmianę swego kształtu poprzez wpływ właściwej temperatury, a ponadto ciśnienia. Żeby drukarka 3D dobrze pracowała, powinien zostać zakupiony odpowiedni filament do niej. Dlatego najlepiej będzie postawić na sprawdzonego i renomowanego producenta, ponieważ liczy się przede wszystkim jakość sprzedawanego produktu.

Czym jest filament? Kilka słów wyjaśnienia

Trzeba zwrócić uwagę na to, iż drukarki trójwymiarowe opierają swoją pracę na obsłudze termoplastów. Mowa tutaj konkretniej o filamentach. Mają one postać cienkich żyłek. Przeważnie mają grubość od 1.77 milimetra do 2.85 milimetra. Co ciekawe, zostają właściwe rozgrzane w urządzeniu, a kolejno, przy zastosowaniu dedykowanej dyszy, układane warstwami w pożądany przez użytkownika kształt. Należy pamiętać, że po ostygnięciu uformowane filamenty przeistaczają się w twardą bryłę, która jest gotowym drukiem dla drukarki trójwymiarowej.

Wiele osób zastanawia się także, z czego złożony jest filament. Jeżeli znamy już jego kształt oraz przeznaczenie, warto też powiedzieć o jego ciekawej budowie. Okazuje się, iż ten typ termoplastów powstaje na specjalnej lince produkcyjnej, w której przezroczysty granulat zostaje położony w maszynie. Przypomina ona wielkich rozmiarów mikser, który łączony jest z barwnikami, a także innymi składnikami. Warto dodać, że ten przezroczysty granulat odpowiada później za jego strukturę, plastyczność, a także poziom odporności na ciepło i tak dalej. Trzeba też wiedzieć o tym, iż wszystkie produkty zostają dokładnie wymieszane, a kolejno wysuszone w temperaturze, która ma około 75 stopni.

Na samym końcu całość zostaje przetopiona, a kolejno mechanicznie skompresowana do ostatecznej swej postaci. Mowa tutaj o cienkiej żyłce. Musi ona na samym końcu zostać właściwie studzona, a kolejno nawijana na rolkę, co jest niesamowicie istotnym procesem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here