Jak wyposażyć stanowisko do pracy biurowej

Pracodawcy mają wiele obowiązków do spełnienia wobec zatrudnianych. Między innymi, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, muszą zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania obowiązków. Pracownicy powinni też otrzymać odpowiednie narzędzia. Jak w związku z tym wyposażyć stanowisko dla pracownika biurowego?

Komputer jako podstawowe narzędzie pracy

W dzisiejszych czasach komputer – w postaci laptopa, PC czy stacji roboczej – jest podstawowym narzędziem każdego pracownika biurowego. Pozwala on na korzystanie z aplikacji i oprogramowania wspierającego analizowanie danych, przygotowywanie prezentacji czy projektowanie grafiki albo obiektów 3D. Pracownicy biurowi mogą mieć wiele różnych zadań do spełnienia i to właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, jak wyposażyć stanowisko do pracy biurowej.

Laptop, komputer PC czy stacja robocza?

Powinieneś zastanowić się w pierwszej kolejności, jaki komputer kupić dla pracownika czy dla siebie przy wykonywaniu szeroko rozumianej pracy przy biurku. Może być to laptop – komputer mobilny, który przyda się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba korzystania z niego w wielu różnych miejscach, nie tylko w zakładzie, ale i w firmach klientów czy partnerów biznesowych, w podróży, w domu czy w plenerze. Komputer PC w przeciwieństwie do notebooka jest jednostką instalowaną na stanowisku pracy i tam też może być wykorzystywany. Natomiast stacja robocza może mieć formę zarówno laptopa, jak i komputera stacjonarnego. W przypadku PC i stacji roboczej istnieją przy tym właściwie nieograniczone możliwości konfiguracji i rozbudowy sprzętowej w przyszłości.

Monitory do komputera biurowego

O ile kupujesz laptopa do wyposażenia stanowiska pracy biurowej, musisz zapewnić odpowiedni monitor do komputera. Powinien on zapewniać maksymalny komfort wykonywania obowiązków. Producenci monitorów oferują wiele rodzajów nowoczesnych ekranów komputerowych, które różnią się między sobą przekątną ekranu, rozdzielczością, jasnością czy czasem reakcji. Jak wybrać odpowiedni do pracy monitor? Z pomocą przychodzi oferta urządzeń Dell i Lenovo.

Monitory Dell do pracy

Marka Dell ma w ofercie wiele różnych monitorów, zaliczanych do kilku serii: Seria E, Seria P, Seria S oraz Seria U. Mają one od 21,5 do 43 cali. Największe monitory Dell będą przeznaczone do wyposażenia np. sal konferencyjnych w odpowiednio duże ekrany. Jednak mniejsze będą mogły być wykorzystywane np. przy analizowaniu wielu danych czy projektowaniu obiektów graficznych. W tym ostatnim przypadku warto wybrać monitory Dell o najwyższej jakości i rozdzielczości obrazu typu UWQHD 3440×1440 czy UHD 3840×2160. Monitory mają matrycę TN, IPS lub VA z podświetleniem od 250 do 400 nitów.

Monitory Lenovo do pracy

Do pracy biurowej doskonale nadają się monitory Lenovo z serii ThinkVision i ThinkCentre Tiny-In-One. Podobnie jak w przypadku monitorów Dell masz do wyboru ekrany o przekątnej od 21,5 do 43,4 cala, różniące się m.in. rozdzielczością. Największa z dostępnych to rozdzielczość 3840×1200 Dual WUXGA, która zapewnia realizm wyświetlanego obrazu, dlatego będzie dobrym narzędziem pracy dla grafika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here