Niepełnosprawność a praca

Każdy człowiek na świecie musi pracować na swoje utrzymanie i na potrzeby swojej rodziny.

Osoby niepełnosprawne również mogą podjąć jakąś pracę, jeśli pozwala im na to stopień niepełnosprawności i lekarz wyda zgodę na podjęcie pracy zarobkowej.

Rozróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności:

1. lekki stopień
2. umiarkowany stopień
3. znaczny stopnień

Coraz więcej pracodawców decyduję się na przyjęcie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dostają oni nawet dofinansowania na takiego pracownika.

Więc ile wynosi wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego?

Pracownik niepełnosprawny według statystyk zarabia mniej od pełnosprawnego. Zwykle wynagrodzenie rośnie wraz ze stażem pracy pracownika. Osoby po 10 latach od zdarzenia, które uczyniło je osobą niepełnosprawną zarabiają o 68 % mniej. Oczywiście wiąże się to z przyczyn problemów zdrowotnych, dostają zasiłki oraz najczęściej pracują na mniejszy etat niż osoby pełnosprawne. Jednak możemy zauważyć, że w niektórych przedsiębiorstwach nie ma różnicy w wypłatach dla osób niepełnosprawnych a pełnosprawnych.

Bardzo duży wpływ na zarobki osoby niepełnosprawnej mają również przyznawane im zasiłki, a to dlatego, że w wielu krajach zauważono, że przyznawanie zasiłków mniej motywuje ludzi do podejmowania pracy.

Kluczowym elementem czy dostaniemy się do danej pracy jest oczywiście wykształcenie, jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko nie musimy obawiać się, że zdyskwalifikują nas tylko za to, że posiadamy jakiś stopień niepełnosprawności – o ile nie przeszkadza nam on w pracy na tym stanowisku. Niektórzy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne, mają wrażenie, że nie podołają powierzonym im zadaniom. Jednak teraz pracodawcy dostają dofinansowania, jeśli zatrudniają osoby niepełnosprawne – więc coraz częściej można znaleźć oferty dla tych osób – tylko dlatego, że pracodawca ma pewne korzyści finansowe z tego tytułu.

Najczęściej osobom niepełnosprawnym oferuje się płacę minimalną. Najczęściej w zawodach typu ochroniarz, kasjer, pracownik produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here