System MES służy to łączenia i monitoringu maszyn i obszarów roboczych na hali produkcyjnej. Dzięki niemu możliwe jest między innymi zwiększenie jakości oraz wydajności produkcji. Wiele przedsiębiorstw, które decyduje się na wdrożenie systemu MES w swoich działaniach, jest w stanie dość szybko zdobyć przewagę nad konkurencją.
Czym jest system MES?
System MES (Manufacturing Execution System) to nic innego jak System Realizacji Produkcji, łączący w sobie rozwiązania informatyczne oraz elementy automatyki. Przeznaczony jest do monitorowanie procesów produkcyjnych, a także dostarczania informacji o ich stanie oraz jakości w czasie rzeczywistym. To pozwala na szybkie reakcje na występujące nieprawidłowości, dzięki czemu nie dochodzi to spadku jakości czy wydajność produkcji.
Jakie są najważniejsze funkcje i cele systemu?
MES jest systemem pozwalający na szybkie uzyskanie najważniejszych informacji dotyczących faktycznego stanu produkcji, takich jak:
- stan poszczególnych procesów produkcyjnych,
- wydajność maszyn i linii produkcyjnych,
- kolejność wykonywania zleceń,
- przestoje w produkcji czy wadliwe partie.
System jest niezwykle przydatny nie tylko do utrzymania wysokiej jakości i wydajności procesów produkcyjnych. Jego zastosowanie jest również cennym wsparciem przy podejmowaniu wielu kluczowych decyzji dotyczących produkcji.
Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie systemu MES?
Zachowanie korzystnego balansu pomiędzy wydajnością a kosztem prodykcji nie jest łatwym zadaniem, jedna z punktu widzenia przedsiębiorstwa wdrożenie działań zmierzających do osiągnięcia tej równowagi jest niezwykle opłacalne. Dlatego też poszukują one narzędzi, które im to umożliwią. W wielu przypadkach nic nie sprawdzi się lepiej niż wdrożenie systemy MES, pod warunkiem, że zostanie on prawidłowo skonfigurowany.
System pozwala dość szczegółowo kontrolować cały proces produkcyjnych, co pozwala na podjęcie szybszej interwencji (przy znikomych lub wręcz żadnych stratach), gdy tylko pojawią się w nim jakiekolwiek nieprawidłowości.
Stosowanie systemu, w zależności od wybranego modułu pozwala również na uzyskanie sprawnego elektronicznego obiegu dokumentów oraz tworzenie baz danych. Możliwe jest również efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz kompetencjami poszczególnych pracowników. To pozwala na wykorzystanie w pracy ich najmocniejszych stron, dzięki czemu efekt ich działań jest znacznie lepszy i bardziej wydajny.
Inwestycja w systemy MES to szansa na zwiększenie efektywności i jakości produkcji, pozwalającej przedsiębiorstwu na zyskanie w dość krótkim czasie znacznej przewagi nad konkurencją.